Mit jelent a jóga napjainkban?
- Lili Boglárka Huszár
- 2024. jan. 8.
- 3 perc olvasás
Frissítve: 2024. jan. 29.
A 2 leggyakoribb dolog, amit a jógával kapcsolatban hallani szoktam:
"Én nem vagyok elég hajlékony hozzá, nem tudok ilyen kitekert pózokat csinálni."
"És akkor ettől majd így lenyugszol meg chillbe kerülsz?"
Ezek a kérdések csak a jéghegynek az apró picike csúcsát súrolják, és nagyon felületesen közelítik meg ezt az ősi tudományt.
Amit egy kívülálló elsőként meglát az persze a fizikai gyakorlás. De az ászana, vagyis a jógapóz nem a fő cél. Az csak egy eszköz. Éppen ezért téves út, ha valaki a Pinteresten látott gyönyörű kitartott állópózokat vagy fejenállást szeretné megtanulni úgy, hogy beleerőlteti magát, és közben nem figyel a teste jelzéseire. Ezzel pont a lényegét veszti el a jóga, ami a megengedés, az aktuális helyzetünk elfogadása, ítélkezésmentesen. Az, hogy saját magunk megismeréséért, a testünk igényei és képességei szerint gyakoroljunk.
Amikor megismerkedtem a jógával, én is elkezdtem összegyűjtögetni azokat a pózokat, amelyek tetszettek ránézésre, képeken, ahogyan más anatómiával, képességekkel, tapasztalattal rendelkező emberek csinálják őket. Kinyomtattam a fotókat, és azok alapján gyakoroltam.
TIPP: Ne így kezdj neki!
Nincs azzal baj, ha vannak céljai az embernek a gyakorlásban. De legfőbb cél mindig az, hogy elmélyítsük a kapcsolatot önmagunkkal, a légzésünkkel, megnyugtassuk az idegrendszert és elcsendesítsük az elmét, így felkészítve magunkat a meditációra.
Az ászanák gyakorlása tehát sokkal több, mint egy sport. Végezheted persze mozgásformaként is a jógát, hiszen szinte végtelen mennyiségű pozitív fizikai hatása van. Rugalmassá és erőssé teszi az izmokat, karban tartja az ízületeket, kiváló az ülőmunka kompenzálására, javítja a tartást, növeli a testtudatot. Hogy csak néhányat említsek.
És mitől lesz stresszoldó hatása? Természetesen a légzéstől. A lassú, tudatos légzéssel befolyásolhatjuk a tudatállapotot, az idegrendszert pedig tényleg szó szerint lenyugtathatjuk. A lassú légzés aktiválja a paraszimpatikus idegrendszeri választ, amely kihoz minket a distressz, az ún. "üss vagy menekülj" állapotból. Segít, hogy a jelenben maradjunk, koncentráljunk és elengedjünk dolgokat - legyen az fizikai feszültség vagy mentális teher.
Itt szélesedik ki igazán annak a jéghegynek a láthatatlan része. A mentális aspektusnál. A jóga által közelebb kerülhetsz saját magadhoz. Felfedezed fizikai határaid, és ami kulcsfontosságú, megtanulod elfogadni őket. Megtanulod elfogadni saját magad. Mivel a gyakorlás során egy tudatos, figyelemmel teli állapotba kerülsz, a gondolataidat és érzéseidet is jobban képes leszel megfigyelni, értelmezni.
Mit jelent a jóga számomra?
Ászanákból álló gyakorlatsort, amivel nem az a célom, hogy másoknál jobban, szebben, ügyesebben csináljam, hanem az, hogy megtartsam fizikai (és mentális!) egészségem, feszegessem a határaim, de úgy, hogy közben megtanulok elfogadással, megértéssel fordulni saját magamhoz.
Testi, lelki és mentális egyensúlyt, magasabb szintű testtudatod, kiegyensúlyozott mindennapokat. Mélyebb kapcsolatot saját magammal és a környezetemben élőkkel. Nem csak az emberekkel, de az összes állattal és növénnyel is. Minden élőlénnyel.
Sokan azt hihetik, hogy a jóga filozófiáját csak buddhista szerzetesként, vagy az erdő közepére elvonulva, remeteként lehet képviselni.
Pedig pont az a csodálatos benne, hogy a modern kori ember is be tudja építeni a hétköznapjaiba. Sőt, nekünk talán még nagyobb szükségünk van rá, mint keleti társainknak.
Azt is meg merem kockáztatni, hogy már most számtalan módon jelen van az életedben a jóga úgy, hogy nem is tudsz róla.
Összegyűjtöttem a legfontosabb tanításokat, gondolatokat amik a jógaszőnyegről lelépve is betöltik a napjaimat.
Tudatos jelenlét. Ez volt az első, amit elkezdtem gyakorolni a matracon kívül is. Hiszen tényleg csak a figyelmem kell hozzá.
Hála és elfogadás képessége. Észreveszem a legapróbb örömöket, elfogadóbb vagyok önmagammal és másokkal szemben.
Egységtudat. A Föld a mi összetartó erőnk, és mindannyian ennek a hatalmas organizmusnak a részesei vagyunk. A természet minden kincse velünk együtt létezik.
Ártástól való tartózkodás. Ez a jóga alapelveinek egyike. Még gyakorolnom kell, hiszen a húsról nem tudtam teljesen lemondani, de próbálom felelős helyről beszerezni.
A minőség fontosabb, mint a mennyiség. A külsőségek, anyagi dolgok helyett próbálok a belső értékekre fókuszálni.
Mindezek felett pedig önazonosság. Ha saját magaddal rendben vagy, mások felé is sugározni fogod a melegséget!
A jóga egy egész életmódot jelent. A matracról lelépve is átjárja a napjaimat a jóga filozófiája, a tudatosság, a teljesség, az egységtudat. És az a legérdekesebb az egészben, hogy szinte észrevétlenül. Ha néhány évvel ezelőttre visszatekintek, olyan, mintha akkor egy sötét szobában éltem volna, most meg már hirtelen egy gyönyörű, meleg, ablakokkal teli házban vagyok, és innen csodálom a világot a teljes valójában. De hogy mikor költöztem át, azt ne kérdezd. Csak úgy megtörtént.
Comments